Vivo iQOO 15R
Specificații Vivo iQOO 15R
General
| Marcă | Vivo |
| Model | iQOO 15R |
| Alias de model | I2508 (Internațional) |
| Anunțat | Marți, 24 Februarie 2026 |
| Lansat | Duminică, 01 Martie 2026 |
| Status | Disponibil |
| Prețuri | €420 |
Design
| Înălțime | 157.6 mm (6.20 inci) |
| Lățime | 74.4 mm (2.93 inci) |
| Grosime | 7.9 mm (0.31 inci) |
| Greutate | 202 g (7.13 oz) |
| Materiale de construcție | Spate: sticlă sau plastic ranforzat cu fibre Cadru: aliaj de aluminiu Față: Sticlă |
| Culori | Negru, Argintiu |
| Rezistență | Rezistent la praf și apă (suportă jeturi de apă sub presiune ridicată; submersibil până la 1,5 m timp de 30 minute) |
| Certificări de rezistență | IP68, IP69 |
Display
| Tip display | AMOLED |
| Diagonala display-ului | 6.59 inci |
| Rezoluție | 1260 × 2750 pixeli |
| Rată de refresh | 144 Hz |
| Raport de aspect | 19.5:9 |
| Densitate pixeli | 459 ppi |
| Raport ecran-corp | ≈ 90.5% |
| Luminozitate maximă | 5000 cd/m² |
| Ecran tactil | Da |
| Display fără ramă | Da |
| Caracteristici ale display-ului | 1 miliard de culori 4320Hz PWM Dimming Ecran tactil capacitiv HDR10+ Ecran multi-touch |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| Nuclee CPU | 8 |
| Tehnologie CPU | 3 nm |
| Viteză maximă CPU | 3800 MHz |
| Arhitectură CPU | 64-bit |
| Microarhitectură | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Tip memorie | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Stocare | 256GB, 512GB |
| Tip de stocare internă | UFS |
| Versiuni | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Stocare extensibilă | Nu |
Software
| Sistem de operare | Android 16 (Baklava), cu până la 4 actualizări majore de Android |
| Interfață de utilizator | MagicOS 6 |
Cameră principală
| Suport pentru cameră | Da |
| Cameră duală | 50 MP, ƒ/1.8 ( Unghi wide ), 1/1.56" Dimensiune senzor Stabilizare optică a imaginii (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2 ( Unghi ultra-wide ), 1/4.0" Dimensiune senzor |
| Suport pentru bliț | Da |
| Tip bliț | Bliț LED |
| Caracteristici | Senzor spectru de culori Gama Dinamică Înaltă (HDR) Panoramă |
| Suport video | Da |
| Rezoluție video | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Caracteristici video | Gyro-EIS, HDR, Stabilizare optică a imaginii (OIS) |
Cameră frontală
| Suport pentru cameră | Da |
| Cameră simplă | 32 MP, ƒ/2.2 ( Unghi wide ) |
Baterie
| Tip | Si/C Li-Ion |
| Capacitate | 7600 mAh |
| Viteza de încărcare pe fir | 100 W |
| Caracteristici | Încărcare prin cablu inversă |
Rețea
| Cartele SIM | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Suport VoLTE | Da |
| Viteză de date | 5G, LTE, HSPA |
| Benzile 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| Benzile 3G | HSPA: 850 / 900 / 2100 / 800 MHz |
| Benzile 4G | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b71 (600 MHz) |
| Benzile 5G | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n18 (850), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Conectivitate
| Suport Wi-Fi | Da ( Wi-Fi 7 ) |
| Standardele Wi-Fi | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Funcții Wi-Fi | Dual-band |
| Bluetooth | Da, v6.0 |
| Porturi USB | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| Conectivitate USB | Încărcare prin USB, Dispozitiv de stocare în masă USB (UMS) |
| Suport GPS | Da |
| Funcții GPS | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC, QZSS |
| Suport NFC | Da |
Multimedia
| Difuzor | Da |
| Jack pentru căști | Nu |
| Tip audio | Difuzoare stereo |
| Radio FM | Nu |
Caracteristici
| Senzori | Accelerometru Busolă Giroscop Senzor de proximitate Senzor de amprentă ultrasonică sub ecran |
| Funcții speciale | Încărcare bypass |
Avertisment: Nu putem garanta că informațiile de pe această pagină sunt 100% corecte.
Imagini Vivo iQOO 15R
Întrebări frecvente
-
Care este prețul pentru Vivo iQOO 15R?
Prețul pentru Vivo iQOO 15R este €420, iar acesta poate varia în zilele următoare.
-
Care este data lansării pentru Vivo iQOO 15R?
Vivo iQOO 15R a fost lansat oficial pe Duminică, 01 Martie 2026.
-
Vivo iQOO 15R este disponibil în magazine?
Da, Vivo iQOO 15R este disponibil în magazine pentru că se află încă în producție.
-
Care este greutatea pentru Vivo iQOO 15R?
Vivo iQOO 15R cântărește aproximativ 202 grame.
-
Care este dimensiunea ecranului pentru Vivo iQOO 15R?
Ecranul lui Vivo iQOO 15R măsoară 6.59 inci.
-
Vivo iQOO 15R este compatibil cu rețelele 5G?
Da, Vivo iQOO 15R funcționează pe rețelele 5G în benzile n1, n3, n5, n7, n8, n18, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n71, n75, n77, n78.
-
Câte camere are Vivo iQOO 15R?
Vivo iQOO 15R are Cameră duală pe spate și Cameră simplă pentru selfie.