Xiaomi Poco X8 Pro
Specificații Xiaomi Poco X8 Pro
General
| Marcă | Xiaomi |
| Model | Poco X8 Pro |
| Alias de model | 2511FPC34G (Internațional) |
| Anunțat | Marți, 17 Martie 2026 |
| Lansat | Marți, 17 Martie 2026 |
| Status | Disponibil |
| Prețuri | £269 €309.90 $419.99 |
Design
| Înălțime | 157.5 mm (6.20 inci) |
| Lățime | 75.2 mm (2.96 inci) |
| Grosime | 8.4 mm (0.33 inci) |
| Greutate | 201 g (7.09 oz) |
| Materiale de construcție | Cadru: Aluminiu Față: Gorilla Glass 7i |
| Culori | Negru, Verde, Alb |
| Rezistență | Rezistent la praf și apă (suportă jeturi de apă sub presiune ridicată; submersibil până la 1,5 m timp de 30 minute) |
| Certificări de rezistență | IP68, IP69K |
Display
| Tip display | AMOLED |
| Diagonala display-ului | 6.59 inci |
| Rezoluție | 1268 × 2756 pixeli |
| Rată de refresh | 120 Hz |
| Raport de aspect | 19.5:9 |
| Densitate pixeli | 460 ppi |
| Raport ecran-corp | ≈ 89.8% |
| Luminozitate maximă | 3500 cd/m² |
| Protecție ecran | Sticlă Corning Gorilla Glass 7i, Mohs nivel 5 |
| Ecran tactil | Da |
| Display fără ramă | Da |
| Caracteristici ale display-ului | 3840Hz PWM Dimming 68 miliarde de culori Ecran tactil capacitiv Dolby Vision HDR10+ Ecran multi-touch |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500 Ultra |
| Nuclee CPU | 8 |
| Tehnologie CPU | 4 nm |
| Viteză maximă CPU | 3400 MHz |
| Arhitectură CPU | 64-bit |
| Microarhitectură | 1x 3.4 GHz – Cortex-A725 3x 3.2 GHz – Cortex-A725 4x 2.2 GHz – Cortex-A725 |
| Tip memorie | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G720 MC8 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Stocare | 256GB, 512GB |
| Tip de stocare internă | UFS 4.1 |
| Versiuni | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Stocare extensibilă | Nu |
Software
| Sistem de operare | Android 16 (Baklava) |
| Interfață de utilizator | HyperOS 3 |
Cameră principală
| Suport pentru cameră | Da |
| Cameră duală | 50 MP, ƒ/1.5, 26 mm ( Unghi wide ), 0.8 μm, 1/1.95" Dimensiune senzor Stabilizare optică a imaginii (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm ( Unghi ultra-wide ), 1.12 μm, 1/4.0" Dimensiune senzor |
| Suport pentru bliț | Da |
| Tip bliț | Bliț LED |
| Caracteristici | Gama Dinamică Înaltă (HDR) Panoramă |
| Suport video | Da |
| Rezoluție video | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240/960 fps |
| Caracteristici video | Gyro-EIS, HDR10+ |
Cameră frontală
| Suport pentru cameră | Da |
| Cameră simplă | 20 MP, ƒ/2.2 ( Unghi wide ), 1/4" Dimensiune senzor |
| Suport video | Da |
| Rezoluție video | 1080p @ 30/60 fps |
Baterie
| Tip | Si/C Li-Ion |
| Capacitate | 6500 mAh |
| Viteza de încărcare pe fir | 100 W |
| Caracteristici | Încărcare prin cablu inversă Încărcare prin cablu de la 0 la 100% în 48 de minute (conform specificațiilor) |
Rețea
| Cartele SIM | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Suport VoLTE | Da |
| Viteză de date | 5G, LTE, HSPA |
| Benzile 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| Benzile 3G | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| Benzile 4G | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| Benzile 5G | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Conectivitate
| Suport Wi-Fi | Da ( Wi-Fi 6 ) |
| Standardele Wi-Fi | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Funcții Wi-Fi | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Da, v6.0 |
| Porturi USB | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| Conectivitate USB | Încărcare prin USB, Dispozitiv de stocare în masă USB (UMS) |
| Suport GPS | Da |
| Funcții GPS | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| Suport NFC | Da |
Multimedia
| Difuzor | Da |
| Jack pentru căști | Nu |
| Tip audio | Audio Hi-Res 24-bit/192kHz, Dolby Atmos, Audio wireless Hi-Res, Difuzoare stereo |
| Radio FM | Nu |
Caracteristici
| Senzori | Accelerometru Busolă Giroscop Senzor optic de amprentă sub ecran Senzor de proximitate |
| Funcții speciale | Sursă de alimentare programabilă (PPS) USB Power Delivery 3.0 |
Avertisment: Nu putem garanta că informațiile de pe această pagină sunt 100% corecte.
Imagini Xiaomi Poco X8 Pro
Întrebări frecvente
-
Care este prețul pentru Xiaomi Poco X8 Pro?
Prețul pentru Xiaomi Poco X8 Pro este €309.90, iar acesta poate varia în zilele următoare.
-
Care este data lansării pentru Xiaomi Poco X8 Pro?
Xiaomi Poco X8 Pro a fost lansat oficial pe Marți, 17 Martie 2026.
-
Xiaomi Poco X8 Pro este disponibil în magazine?
Da, Xiaomi Poco X8 Pro este disponibil în magazine pentru că se află încă în producție.
-
Care este greutatea pentru Xiaomi Poco X8 Pro?
Xiaomi Poco X8 Pro cântărește aproximativ 201 grame.
-
Care este dimensiunea ecranului pentru Xiaomi Poco X8 Pro?
Ecranul lui Xiaomi Poco X8 Pro măsoară 6.59 inci.
-
Xiaomi Poco X8 Pro este compatibil cu rețelele 5G?
Da, Xiaomi Poco X8 Pro funcționează pe rețelele 5G în benzile n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78.
-
Câte camere are Xiaomi Poco X8 Pro?
Xiaomi Poco X8 Pro are Cameră duală pe spate și Cameră simplă pentru selfie.