Tecno Pova Curve 2
Specificații Tecno Pova Curve 2
General
| Marcă | Tecno |
| Model | Pova Curve 2 |
| Alias de model | LK7K (Internațional) |
| Anunțat | Vineri, 13 Februarie 2026 |
| Lansat | Vineri, 20 Februarie 2026 |
| Status | Disponibil |
| Prețuri | €260 |
Design
| Grosime | 7.4 mm (0.29 inci) |
| Greutate | 195 g (6.88 oz) |
| Culori | Violet, Argintiu, Titan |
| Rezistență | Etanș la praf și rezistent la apă (împotriva stropirii) |
| Certificări de rezistență | IP64 |
Display
| Tip display | AMOLED |
| Diagonala display-ului | 6.78 inci |
| Rezoluție | 1208 × 2644 pixeli |
| Rată de refresh | 144 Hz |
| Raport de aspect | 19.5:9 |
| Densitate pixeli | 429 ppi |
| Luminozitate maximă | 4500 cd/m² |
| Protecție ecran | Sticlă Corning Gorilla Glass 7i, Rezistent la cădere (până la 1,5 m) |
| Ecran tactil | Da |
| Caracteristici ale display-ului | 2304Hz PWM Dimming Ecran tactil capacitiv Ecran multi-touch |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 |
| Nuclee CPU | 8 |
| Tehnologie CPU | 6 nm |
| Viteză maximă CPU | 2400 MHz |
| Arhitectură CPU | 64-bit |
| Microarhitectură | 4x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Tip memorie | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G610 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Stocare | 128GB, 256GB |
| Tip de stocare internă | UFS 2.2 |
| Versiuni | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Stocare extensibilă | Nu |
Software
| Sistem de operare | Android 16 (Baklava) |
| Interfață de utilizator | HIOS 16 |
Cameră principală
| Suport pentru cameră | Da |
| Cameră duală | 50 MP, ƒ/1.8 ( Unghi wide ) PDAF 2 MP ( Lentilă auxiliară ) |
| Suport pentru bliț | Da |
| Tip bliț | Bliț LED |
| Caracteristici | Gama Dinamică Înaltă (HDR) Panoramă |
| Suport video | Da |
| Rezoluție video | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Cameră frontală
| Suport pentru cameră | Da |
| Cameră simplă | 13 MP |
| Suport video | Da |
| Rezoluție video | 1080p @ 30 fps |
Baterie
| Capacitate | 8000 mAh |
| Viteza de încărcare pe fir | 45 W |
Rețea
| Cartele SIM | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Suport VoLTE | Da |
| Viteză de date | 5G, LTE, HSPA |
| Benzile 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| Benzile 3G | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| Benzile 4G | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| Benzile 5G | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Conectivitate
| Suport Wi-Fi | Da ( Wi-Fi 6 ) |
| Standardele Wi-Fi | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Funcții Wi-Fi | Dual-band |
| Bluetooth | Da, v5.4 |
| Porturi USB | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| Conectivitate USB | Încărcare prin USB, Dispozitiv de stocare în masă USB (UMS) |
| Suport GPS | Da |
| Funcții GPS | GPS |
| Suport NFC | Nu |
Multimedia
| Difuzor | Da |
| Jack pentru căști | Nu |
| Tip audio | Audio Hi-Res 24-bit/192kHz, Audio wireless Hi-Res 24-bit/192kHz, Dolby Atmos, Difuzoare stereo |
| Radio FM | Da |
Caracteristici
| Senzori | Accelerometru Busolă Senzor optic de amprentă sub ecran Senzor de proximitate |
| Funcții speciale | Încărcare bypass |
Avertisment: Nu putem garanta că informațiile de pe această pagină sunt 100% corecte.
Imagini Tecno Pova Curve 2
Întrebări frecvente
-
Care este prețul pentru Tecno Pova Curve 2?
Prețul pentru Tecno Pova Curve 2 este €260, iar acesta poate varia în zilele următoare.
-
Care este data lansării pentru Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 a fost lansat oficial pe Vineri, 20 Februarie 2026.
-
Tecno Pova Curve 2 este disponibil în magazine?
Da, Tecno Pova Curve 2 este disponibil în magazine pentru că se află încă în producție.
-
Care este greutatea pentru Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 cântărește aproximativ 195 grame.
-
Care este dimensiunea ecranului pentru Tecno Pova Curve 2?
Ecranul lui Tecno Pova Curve 2 măsoară 6.78 inci.
-
Tecno Pova Curve 2 este compatibil cu rețelele 5G?
Da, Tecno Pova Curve 2 funcționează pe rețelele 5G în benzile n1, n2.
-
Câte camere are Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 are Cameră duală pe spate și Cameră simplă pentru selfie.